Szanowni Państwo:                                                                                                                                    Powrót

Dziękujemy bardzo za Państwa korespondencję dotyczącą polowań na foki w Kanadzie. Z pełnym szacunkiem odnosimy się do osobistych wyborów, potępienia czy poparcia polowań na foki, zachęcamy Państwa jednakże, abyście przed sformułowaniem opinii zapoznali się z faktami. Mamy nadzieję, że poniższe informacje pomogą wyjaśnić kwestie Państwa nurtujące.

Populacja fok grenlandzkich w Kanadzie jest zdrowa i bardzo liczna. Wynosi niemal trzykrotnie więcej niż w latach 70. ubiegłego stulecia. Zawdzięczamy to surowym normom ochronnym, nad których przestrzeganiem czuwa kanadyjskie Ministerstwo Rybołówstwa i Oceanów Kanady (DFO - Fisheries and Oceans Canada), jak również naszemu nieustannemu zaangażowaniu w nadzorowanie populacji fok.

Na wybrzeżu atlantyckim polowania na foki grenlandzkie i kapturowe były i są wpisane w historię regionu. Polowanie na foki jest źródłem korzyści ekonomicznych dla mieszkańców terenów wybrzeża. Foki stanowią cenny surowiec naturalny, który, przy rozsądnym wykorzystaniu, stanowi istotne źródło dochodów dla około 15 000 łowców fok oraz ich rodzin.

We wrześniu 2002 r. Kanadyjskie Stowarzyszenie Weterynaryjne (CVMA - Canadian Veterinary Medical Association)  opublikowało raport dotyczący ochrony zwierząt oraz polowań na foki grenlandzkie na atlantyckim wybrzeżu Kanady. Wyniki niezależnych obserwacji przeprowadzonych przez przedstawicieli i weterynarzy z CVMA w ciągu ostatnich lat zostały zebrane i porównane z obserwacjami  przeprowadzonymi przez Międzynarodową Fundację na Rzecz Zwierząt (IFAW). Wyniki prac CVMA pokazują, iż większość (98 procent) upolowanych fok, jest zabijana w akceptowalny i humanitarny sposób.

Polowania na młode pomostwo fok grenlandzkich oraz kapturowych są w Kanadzie zabronione od 1987 roku. Przepisy zakazują również handlu, sprzedaży, lub barteru takich futer.

Obowiązujący program zarządzania odłowem fok, ustalony na lata 2003-2005, stworzony został w oparciu o racjonalne zasady dotyczące ochrony gatunku oraz przy uwzględnieniu głosu środowiska naukowego. Podstawą do określenia kwot połowowych jest troska o utrzymanie stałego stanu i liczebności stada.

W celu zapewnienia właściwej ochrony, DFO nieustannie kładzie nacisk na prowadzenie nadzoru na morzu oraz przeprowadzanie kontroli łodzi, w celu monitorowania kwot połowowych oraz kontroli, czy łowcy fok posiadają odpowiednie licencje. DFO ma również zapewniać humanitarne zasady polowań, ich zgodność z przepisami dotyczącymi ssaków morskich oraz właściwe wykorzystanie przyrządów używanych do polowań. 

Jesteśmy wdzięczni, że poświęciliście Państwo czas tej tak istotnej kwestii. Mamy nadzieję, że w satysfakcjonujący sposób odpowiedzieliśmy na Państwa pytania oraz wątpliwości. W celu uzyskania dalszych informacji polecamy odwiedzenie strony:
http://www.dfo-mpo.gc.ca/seal-phoque/index_e.htm

Ambasada Kanady